- В Павлоградской воскресной школе открыли специализированный класс для слаборазвитых детей
- «Приятелі дітей» починають період літніх таборів
- Фотовыставка «Дети — улыбки жизни:)»
- Херсонская молодежь примется помогать больницам
- Благодійний марафон "Доброта Миколая"
- Первый в Украине «Благотворительный Пикник»
- Благотворительная акция «Открой сердце – Выбери жизнь!» в честь празднования Масленицы
- Праздники по будням в «Школе Ирины».
- IV Міжнародна конференція Українського форуму благодійників «Благодійність 2020: бачення та стратегія розвитку»
- В здоровом теле здоровый дух
- IV Національний ярмарок інституційного розвитку.
- Запрошуємо на Майстер-клас з писанкарства "Всесвіт у долонях"
- Фотоконкурс «Сделано с любовью»
- Тренінг "Розвиток особистості"
- Снова открыт Дом здоровья "Сила любви"
- Занятия в гончарной мастерской
- «ФЕСТИВАЛЬ БЕЗ ГРАНИЦ!» приглашает друзей
- Неповторний світ надії
- Мастер-класс "Рисуем Карпаты"
- Скоро будет Маскарад!!!
Подолання пережитків радянської системи “піклування”: соціалізація сиріт з обмеженими можливостями в Україні
Опис проблеми
В Україні абсолютна більшість сиріт з обмеженими можливостями, котрі мають серйозні фізичні або розумові вади, у віці від 4 до 35 років перебувають в особливих сиротинцях – дитячих будинках-інтернатах (таких в Україні налічується 55). Часто такі сиротинці розміщені у дуже віддалених, важкодоступних і малонаселених селах. Таке їх розміщення не є випадковим — радянська злочинна владна система намагалася заховати сиріт з обмеженими можливостями якомога далі від інших людей.
Офіційна позиція держави відносно сиріт з обмеженими можливостями, які виховуються в особливих сиротинцях на даний час залишається незмінною – держава вважає цих дітей такими, що не можуть навчатися. Одна з основних причин цього – брак коштів в державній казні на потреби сиріт з обмеженими можливостями. Дуже часто в дитячих будинках-інтернатах для понад 50-ти дітей працює лише один вихователь, який немає педагогічної чи психологічної освіти або навіть будь-якої спеціальної підготовки для роботи з такими дітьми.
Досягаючи 35 років вихованці цих сиротинців – вже молоді люди з обмеженими можливостями потрапляють у будинки пристарілих або психоневрологічні інтернати для дорослих, з який лише один шлях – на кладовище.
Люди та організації, котрі допомагають цим сиротинцям, часто зосереджують свої зусилля на оновленні матеріальної бази — ремонті приміщень, даруванні реабілітаційного обладнання. Однак, часто дарунки, які б допомагали розвиватися сиротам з обмеженими можливостями, робити їх життя більш повноцінним, насиченим та різноманітним, залишаються незадіяними, бо через брак знань та навиків працівники не можуть проводити з дітьми навчальних та реабілітаційних занять. Часто такі дарунки припадають пилом на складах або у інших закритих від дітей приміщеннях, а показують їх лише гостям для створення обманної обстановки забезпечення вихованців усім необхідним.
Яким чином програма вирішить проблему?
Здійснення програма дозволить відрядити у 10 з 55 дитячих будинків-інтернатів 10 громадських помічників – фахівців в галузі психології, офіційних представників Української благодійницької мережі.
Кожен громадський помічник протягом року:
- Проводитиме з групами вихованців сиротинця спеціальні реабілітаційні заняття (класична арт-терапія; казкотерапія; арт-терапія з елементами гончарства; навчання читанню та писанню).
- Як особа, котра не є працівником сиротинця або державного органу, виконуватиме роль незалежного спостерігача – буде “очима і вухами” громадськості в сиротинці. Постійна присутність громадського помічника у сиротинці дозволить попереджувати, а також виявляти можливі порушення прав та свобод сиріт з обмеженими можливостями.
- Допомагатиме волонтерам, координуватиме їх доброчинну роботу для сиротинця, працюватиме над пошуком та задіюванням у роботу нових волонтерів.
- Поширюватиме інформацію про потреби вихованців сиротинця у засобах масової інформації, звертатиметься з проханнями про надання благодійної допомоги сиротинцю до потенційних благодійників.
Українська благодійницька мережа вже має досвід роботи громадського помічника протягом більше 6 місяців в одному із дитячих будинків-інтернатів — Коломийському.
Для реалізації програми будуть обрані 10 найбільш проблемних та безпідставно закритих для суспільства дитячих будинків-інтернатів.
Громадський помічник намагатиметься залучати до доброчинних справ для сиротинця якомога більше дарувальників – пересічних українців, переконуючи їх в тому, що допомагати може кожен, незалежно від своїх доходів, соціальної ролі та не лише коштами.
Потенційний довгостроковий вплив програми на проблему
Робота громадського помічника протягом року дозволить досягнути незворотних позитивних змін. Поступова позитивна соціалізація сиріт з обмеженими можливостями, котрі звикнуть до роботи громадського помічника з ними, створить передумови для продовження такої роботи не лише в обраних для здійснення програми 10-ти сиротинцях, але й в усіх інших.
Сьогодні Українська благодійницька мережа має позитивний досвід роботи громадського помічника в одному особливому сиротинці, але цього недостатньо для того, щоб мати беззаперечні аргументи і факти та ставити на загальносуспільному рівні питання про запровадження у всіх особливих сиротинцях кардинально інших підходів до роботи із сиротами з обмеженими можливостями.
Робота громадського помічника дозволить виявити усі раніше приховувані або замовчувані проблеми особливих сиротинців, виявити факти порушення прав та свобод сиріт з обмеженими можливостями.
Громадськість протягом року дізнається про 10 особливих сиротинців значно більше аніж за декілька минулих років.
Як кожен може допомогти?
Українська благодійницька мережа шукає та згуртовує волонтерів для допомоги сиротам, котрі одночасно мають фізичні або розумові вади.
Особливо шукаємо: людей, котрі готові стати координаторами нашої роботи в регіонах; дизайнерів; верстальників; журналістів (або просто людей, котрі вміють гарно писати про щось); мають власний транспорт і готові допомагати з поїздками в сиротинці та перевезенням благодійної допомоги; митцями (професіоналами чи любителями) у будь-якому мистецтві.
Контактна інформація
Поштова адреса: БО “Українська благодійницька мережа”
Веб-сайт: https://www.ubm.org.ua
Електронна пошта: [email protected]
Контакті телефони: (0342) 502-403, 54-24-01